Северна Македонија го испрати Папата Франциск, посетата рашири пораки за соживот, мир и соработка

Претседателот на Република Северна Македонија, Ѓорге Иванов и Претседателот на Владата на Република Северна Македонија, Зоран Заев во доцните попладневни часови на скопскиот аеродром учествуваа во свеченото испраќање на Неговата светост, Папата Франциск кој денеска...

Поздравен говор при посетата на св. Отец во Скопската катедрала на средбата со духовенството 07.05.2019 год.

Свети Оче, од апостолски времиња, на овие географски простори, до денес одекнува навестувањето на Христовата радосна вест на Спасението. Од онаа благословена ноќ кога Апостолот на Народите, св. Павле, имал видение и кога му се укажува некој Македонец (спр. Дела 16,9),...

Екуменска и меѓурелигиска средба на Неговата Светост Папата Франциск со млади и со свештеници: Историјата ја пишуваат оние личности кои немат страв својот живот да го потрошат за љубовта кон ближните

Поглаварот на Римокатоличката црква, Папата Франциск, во рамки на историската посета на нашата држава, Северна Македонија, по Светата Литургија со која чиноначалствуваше на плоштадот ,,Македонија” во катедралата „Пресвето срце Исусово” оствари и екуменска и...
Проповед на светиот Отец – Света литургија

Проповед на светиот Отец – Света литургија

„Кој доаѓа при Мене, нема да огладни, и, кој верува во Мене, нема никогаш да ожедни“, штотуку ни кажа Господ (Ив 6, 35) Во Евангелието, околу Исус, се концентрира една толпа која сеуште пред очи го имаше умножувањето на лебовите. Еден од тие моменти што остана втиснат...
Неговата Светост Папата Франциск во дворот на Меморијалниот центар се сретна со верските лидери и благослови граѓани од ранливите категории

Неговата Светост Папата Франциск во дворот на Меморијалниот центар се сретна со верските лидери и благослови граѓани од ранливите категории

Поглаварот на Римокатоличката црква Папата Франциск во рамки на апостолската посета на Република Северна Македонија, по официјалниот пречек и средбата со претставниците на државниот врв, ја посети Спомен куќата на Мајка Тереза каде оствари средба со религиозните...
Обраќање на Папата Франциск во Вила Водно

Обраќање на Папата Франциск во Вила Водно

Господине Претседателе, Господине Премиере, Почитувани членови на дипломатскиот кор, Почитувани претставници на општеството и религијата, Драги браќа и сестри, Од сѐ срце му благодарам на Господинот Претседател за неговите љубезни зборови за добредојде и за ценетата...